ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում Տավուշի մարզի համայնքների համար անցկացվեց «Կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը սողանքների վրա և սողանքների կառավարումը համայնքներում» խորագրով երկու դասընթաց
01 նոյեմբերի 2021
Հոկտեմբերի 25-28 Տավուշի մարզի խոցելի համայնքների ներկայացուցիչների համար անցկացվեց «Կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը սողանքների վրա և սողանքների կառավարումը համայնքներում» երկու վերապատրաստման դասընթաց: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում՝ Տավուշի մարզպետարանի հետ համագործակցությամբ:
Դասընթացի նպատակն էր պարզաբանել կլիմայի փոփոխության կապը սողանքների առաջացման և դրանց վերաակտիվացման հետ, բարձրացնել բնակչության՝ կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված բնական աղետներին դիմակայելու ունակությունը, տալ ընդհանուր տեղեկություններ սողանքավտանգ տեղամասերի արդյունավետ և անվտանգ օգտագործման, մշտադիտարկման մեթոդների կիրառման և սողանքային վտանգի մեղմման աշխատանքների վերաբերյալ՝ այսպիսով նպաստելով խոցելի համայնքների բնակչության՝ կլիմայի փոփոխության ռիսկերի նկատմամբ հարմարվողականության ներուժի բարձրացմանը և աղետների ռիսկերի նվազեցմանը: Դասընթացից բացի, ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է մշակել ուղեցույց ուղղորդելու սողանքավտանգ բնակավայրերի բնակիչներին սողանքների մշտադիտարկման մեթոդների և գործելակերպերի կիրառման հարցում:
Դասընթացի մասնակիցները ծանոթացան Հայաստանում կլիմայի փոփոխության ռիսկերին, բացասական ազդեցություններին, խոցելի ոլորտներին, հարմարվողականության կարևորությանն ու հնարավորություններին: Ներկայացվեցին կլիմայի փոփոխության հետևանքով ՀՀ սողանքային իրավիճակը, վտանգները և ռիսկերը, մասնավորապես Տավուշի մարզում առկա և կանխատեսվող սողանքային վտանգները, սողանքների մշտադիտարկման պարզ մեթոդները նաև անօդաչու թռչող սարքերի գործածությունը: Հովք բնակավայր այցի շրջանակում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան իրականացնել աողանքների ուսումնասիրության և քարտեզագրման, մշտադիտարկման սարքերի տեղադրման և չափումների, անօդաչու սարքով աշխատանքի և տվյալների հավաքագրման պրակտիկ աշխատանքներ: Դասընթացի ընթացքում քննարկվեցին նաև սողանքների մեղմման միջոցառումներն ու համայնքի ներգրավվածության գործելակերպերը:
Դասընթացներին մասնակցեց Սարիգյուղ, Գանձաքար, Հովք, Գետահովիտ, Աչաջուր, Վազաշեն, Թեղուտ, Գետահովիտ, Դիլիջան, Լճքածոր, Արճիս, Ներքին Ծաղկավան, Վերին Ծաղկավան, Նոյեմբերյան, Հաղարծին, Նավուր բնակավայրերի 21 ներկայացուցիչ:

On October 25-28, two trainings on "Impact of Climate Change on Landslides and Landslide Management in Communities" were held for the representatives of vulnerable communities of Tavush region. The event was organized in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project in cooperation with Tavush Regional Administration.
The aim of the training was to clarify the link between climate change and landslides, increase the population's ability to respond to natural disasters caused by climate change, provide general information on effective and safe use of landslide sites, monitoring methods, as well as landslide mitigation activities thus increasing the potential for adaptation to climate change risks invulnerable communities and Reducing disaster risks. In addition to the training, it is planned to develop a guideline aimed at supporting residents of landslide-prone areas in the application of landslide monitoring methods and practices.
Participants of the training sessions got acquainted with climate change risks, negative impacts, vulnerabilities present in Armenia, as well as importance of adaptation and available adaptation possibilities.
The landslide situation in the Republic of Armenia affected by climate change, the dangers, risks, in particular those present and forecasted in Tavush region, simple practices of landslide monitoring and the use of unmanned aerial vehicles were presented. During the visit to Hovk settlement, participants had the opportunity to carry out practical work on landslide surveying, mapping, installation of monitoring devices, measurements, drone work, data collection. Landslide risk mitigation measures and community involvement practices were as well discussed during the course.